Pretraga vesti

Unesite pojam za pretragu vesti
  • SVE GODINE
  • 2020.
  • 2019.
  • 2018.
  • 2017.
  • 2016.
  • 2015.
  • 2014.
PRETRAGA

PKT VESTI

Objavljen je časopis Porezi i računovodstvo broj 3/24 - tema broja: Utvrđivanje poreza na imovinu za 2024. godinu

1. 3. 2024.

Časopis Porezi i računovodstvo broj 3/24 dostupan je u aplikaciji Porezi Online od 1. marta, dok štampano izdanje pretplatnici mogu da očekuju od ponedeljka 4. marta. 

U novom broju časopisa (na 176 strana) objavili smo: 

  1. 17 tekstova, 
  2. 28 poreskih kratkih tema i
  3. 23 mišljenja Ministarstva finansija.

Davanje bakšiša / napojnice fizičkim licima u ugostiteljskom objektu ili u nekim drugim okolnostima, kao tema koja je prisutna u svakodnevnom životu, trebalo bi da ima i odgovarajući poreski tretman – imajući u vidu da je svakako reč o vrsti primanja. Ipak, poreski tretman takvog primanja fizičkih lica oduvek je predstavljao složeno i poreskim propisima neuređeno pitanje. Davanje napojnice na tradicionalan način, u gotovom novcu, teško je vidljivo poreskim organima pa je malo verovatno da je ijedno fizičko lice ikada podnelo poresku prijavu i platilo porez po tom osnovu (iako je dužno da to učini). S druge strane, u savremenim uslovima razvijeno je i davanje napojnice uz upotrebu platnih kartica korisnika usluga, pa i preko odgovarajuće specijalizovane platforme, što je već lako uočljivo i podložno odgovarajućem oporezivanju.

Ministarstvo finansija se, početkom februara ove godine, oglasilo o ovom problematičnom poreskom pitanju izdavanjem mišljenja za slučaj kada se napojnica daje preko specijalizovane platforme, ali nije dalo odgovore na sva pitanja. To je bio razlog da se ova tema ponovo aktuelizuje, ali i povod da napišemo tekst u kojem otvaramo brojna poreska pitanja, uz osvrt na poresku praksu u drugim državama.

U oblasti PDV-a i elektronskog fakturisanja skrećemo pažnju na tekst o pravilnom načinu iskazivanja jednog od osnovnih elemenata računa – vrsti dobra ili usluge. Suština je da bi na osnovu ovog elementa trebalo da bude jasno šta je predmet konkretnog prometa. Ukoliko obveznik koji je izvršio promet u računu navede naziv (brend) proizvoda ili neku svoju internu šifru, u većini slučajeva to nije dovoljno da bi se takav element smatrao valjanim podatkom o vrsti dobra ili usluge. Ministarstvo finansija, međutim, umesto da konkretizuje primenu ovog pravila, u nedavno izdatom mišljenju navodi da „podatak o vrsti isporučenih dobara može biti iskazan i u formi naziva dobara, sa ili bez dodatnog opisa, u zavisnosti od potrebe za adekvatnom identifikacijom dobara koja se isporučuju“. Ovakav stav zahtevao je da se u zasebnom tekstu detaljnije pozabavimo ovom temom.

Nakon treninga održanog u februaru, na kojem smo objasnili primenu Korisničkog uputstva za evidentiranje obračuna PDV-a na osnovu 50 karakterističnih primera iz prakse, zakazali smo i novi trening (6. marta) na kojem ćemo pravila evidentiranja obračuna PDV-a u Pojedinačnoj i Zbirnoj evidenciji PDV objasniti kroz novih 50 primera iz prakse.

Uobičajeno za ovaj period, kao temu broja izdvojili smo utvrđivanje poreza na imovinu za 2024. godinu. Naime, pored završnih aktivnosti na sastavljanju finansijskih izveštaja i utvrđivanju poreza na dobit za 2023. godinu, pravna lica i preduzetnici koji poseduju nepokretnosti imaju obavezu da do kraja marta (ove godine do 1. aprila) podnesu poreske prijave za porez na imovinu za 2024. godinu. U nekoliko tekstova objasnili smo pravila samooporezivanja porezom na imovinu. Detaljna objašnjenja o svim aspektima utvrđivanja poreza na imovinu za 2024. godinu daćemo na predstojećem treningu koji se održava 7. marta.

PRIJAVA ZA TRENINGE